Європа нагрівається швидше, ніж інші континенти.
2024 рік став найспекотнішим в історії Європи, що підтверджує загрозливу тенденцію: європейський континент нагрівається швидше за інші частини світу. Згідно з кліматичною доповіддю програми Copernicus та Всесвітньої метеоорганізації, середнє підвищення температури в Європі вже досягло 2,4°C, тоді як у світі цей показник становить 1,3°C.
У 2024 році зафіксовано нові температурні рекорди, виняткову спеку та посухи в Східній і Південній Європі, рекордні опади в Західній частині, а також руйнівні штормові системи та повені. Найгіршим прикладом стала трагедія у Валенсії, де повені забрали понад 220 життів, а збитки перевищили €16 мільярдів. Загалом стихійні лиха торік зачепили понад 400 тисяч людей, щонайменше 335 осіб загинули.
Наслідки: загроза для інфраструктури та життя
Через танення льодовиків, підвищення рівня моря та посилення спеки під загрозою опиняються не лише екосистеми, а й економіка, міська інфраструктура і безпека 750 мільйонів мешканців континенту. Вчені попереджають: довгострокове глобальне потепління на понад 1,5 градуса може призвести до 30 тисяч додаткових смертей у Європі через екстремальну спеку.
Зростання «зеленої» енергії та адаптація міст
Попри загрозливі тенденції, Європа зробила кроки вперед. Минулого року 45% електроенергії в ЄС було згенеровано з відновлюваних джерел — сонця, вітру й біомаси. Крім того, понад половина міст Європи вже працюють над планами адаптації до кліматичних змін. Лідерами стали Париж, Мілан, Нідерланди та Глазго — вони активно створюють зелені зони, захисні системи від повеней і охолоджувальні інфраструктури.
Проте експерти наголошують: цього недостатньо. Потрібні термінові заходи на національному рівні для запобігання катастрофічним сценаріям.
джерело Copernicus European State of the Climate 2024